🌡️ Kvalitní těsnění šetrné k vašim oknům i výdajům za energie najdete v kategorii Těsnění.

JAK PEČOVAT O SÍTĚ PROTI HMYZU

 

Okenní sítě a žaluzie jsou pro nás už běžnými doplňky domácnosti. Ačkoli na ně nemyslíme často, tak jejich nefunkčnosti si všimneme velice rychle. Do místnosti proudí méně vzduchu, síť nebo žaluzie jsou špinavé, což nepůsobí esteticky. Zároveň je možné, že se u vás doma po nějaké době objeví nezvaný hmyzí návštěvník a vyvolávat rozruch. Pak je čas na zkontrolování sítě a dalšího vybavení oken.

jak%20pe%C4%8Dovat%20o%20s%C3%ADt%C4%9B%20proti%20hmyzu

Proč je údržba důležitá?

Problém sítí nemusí být jen nežádaný otvor, ale také znečištění. Znečištěné sítě znesnadňují nejen výhled z okna, ale také znemožňují plynulé větrání. Znečištění mohou způsobit vnitřní i vnější vlivy. Mezi ty vnější patří nejčastěji prach, listí, mrtvý hmyz, ale také pyly. 

Nutnost častého čištění souvisí také s typem použité síťoviny. Vedle klasické síťoviny v naší nabídce najdete také tzv. protipylovou síťovinu. Tato síť proti hmyzu má hustší zasítění a zachytává i velmi drobné částice. Taková síťovina se udržuje o něco obtížněji. Je nutné ji čistit s větší intenzitou, abyste se zbavili skutečně všech nečistot.

Při údržbě sítí je nutné dávat pozor na plastové rohy a další díly. V případě poškození je však možné k sítím koupit také náhradní díly, a to nejen síťovinu samotnou, pokud se protrhne, ale také plastové rohy, vsazovací gumu atp.

Čištění sítí do oken

Sítě do oken je nutné pravidelně čistit, aby se zachovala jejich funkčnost. Doporučuje se sítě čistit alespoň jednou ročně. Pokud žijete v místech s větším znečištěním ovzduší (například u silnice, dálnice nebo řepkového pole), je vhodné sítě čistit častěji, kvůli prachovým a pylovým částicím, a to alespoň dvakrát ročně.

Nejlepším místem pro mytí sítě je koupelna nebo prádelna, a to nejen kvůli vaně, do níž je možné umístit síť, ale také kvůli mírnému proudu vody, který je vhodný pro mytí síťoviny. Silnější proud, například ze zahradní hadice, by mohlo síťovinu poškodit.

Prach na sítích může držet velice silně kvůli nanesené mastnotě, například v kuchyňských oknech. Z tohoto důvodu je vhodné použít k mytí vlažnou vodu,  jemný, neagresivní saponát na nádobí a houbičku.

Postup mytí sítě proti hmyzu

Údržba sítí proti hmyzu se liší podle druhu síťového panelu. Postupujte následujícím způsobem:

Mytí pevných okenních sítí

  • Nejdříve vyjměte rám se sítí z okenního rámu.
  • Rám se sítí jemně vysajte ručním vysavačem. Nemáte-li takový vysavač, lze síť proti hmyzu vykartáčovat jemným kartáčkem na oblečení, čímž se dají sundat silnější nečistoty.
  • Do vany nebo lavoru s teplou (nikoli horkou) vodou přidejte trochu neagresivního saponátu. Ponořte síť do roztoku a jemně omývejte houbičkou nebo kartáčem z obou stran.
  • Za závěr síť z obou stran opatrně osprchujte. Na závěr ji nechejte přirozeně uschnout na slunci nebo na vzduchu.

Mytí posuvných nebo rolovacích dveří

V případě ošetření rolovacích nebo posuvných síťových dveří je trochu komplikovanější, avšak dveře naštěstí není třeba demontovat. 

Síť pouze jemně oprašte kartáčkem a vysajte ručním vysavačem. Houbičkou nebo hadříkem omývejte síť teplou vodou s trochou saponátu. I v tomto případě se vyhýbejte omývání hadicí, která může síťovinu poškodit.

Stejně jako v případě okenních sítí i v tomto případě síť nechejte uschnout na vzduchu.